פריחה
בראש חודש ניסן נצא לברך ברכת האילנות. על אילו עצים נוכל לברך? ועל אילו עצים לא מברכים, למרות הפריחה היפהפייה שלהם?

בראש חודש ניסן נצא לברך את ברכת האילנות.
יש שנים שבהן קשה למצוא בראש וחודש ניסן אילנות פורחים. בדרך כלל זה קורה מפני שהפריחה שעליה מברכים כבר הסתיימה. השנה ראש חודש ניסן יוצא בול בזמן הפריחה (והשנה הבאה תהיה מעוברת וכנראה יפרחו לנו האילנות באדר ב' ולא בניסן…)

אחרי חורף טוב הטבע משתולל, הכל פורח, וגם העצים. לא רק עצי הפרי, אלא גם עצי סרק.
אז בואו נעשה סדר, כדי שנברך על עצי פרי ולא על פריחה אחרת, מקסימה ככל שהיא.

מי לא פורח?

השסק, שהוא עץ סוב טרופי, פרח כבר בתחילת חודש שבט, והוא כבר חנט פירות שיבשילו לכבוד הפסח. גם רוב עצי השקד די סיימו את הפריחה, אבל עדיין ניתן למצוא כמה פרחים בין עלי העץ הירוקים שכבר הנצו. השקד איננו אחד משבעת המינים למרות שהוא עץ ארץ ישראלי ( יעקב אבינו שלח שקדים לפרעה).

עצי שבעת המינים עדיין לא פורחים. הרימון, התאנה והגפן עדיין לא הצמיחו עלים ועם עומדים עירומים בשלכת. הזית והתמר שהם ירוקי עד יפרחו בעוד כחודש. בשנים שבהן קשה למצוא בניסן עצי פרי פורחים דווקא הזית מציל את המצב, אם מישהו טורח לחפש את פרחיו הזעירים. לגבי התמר, הפריחה שלו לא ”פרחונית“, ולכן אנחנו אפילו לא חושבים לברך עליה.

מי כן פורח?

פורחים עצים שמותאמים לאקלים של ארץ ישראל, ”יודעים“ שהחורף תיכף מסתיים ומתארגנים להפקת פירות הקיץ.

על אלה מברכים כאן בק"ק סוסיא:

עצי פרי ממשפחת הוורדניים: שקד, משמש, אגס, תפוח, דובדבן, אפרסק… פרחי כולם דומים: חמישה עלי כותרת מסודרים בעיגול סביב אבקנים ארוכים. פרחים בעלי ריח נעים שמזמינים דבורים ופרפרים להאביק אותם. רוב העצים הורדניים פורחים בלבן עד וורוד, לפי סוג העץ.

פריחה אופיינית למשפחת הוורדניים
פריחה אופיינית למשפחת הוורדניים

עצי הדר: לימון, פומלה (זה מה שיש בסוסיא). בשיר חודשי השנה כתבה נעמי שמר: ”באדר עלה ניחוח מן הפרדסים“. עצי הדר פורחים בדיוק עכשיו, כאשר מזג האוויר מתחיל להתחמם. חלקם יפתחו מחזור פריחה נוסף בהמשך הקיץ. גם לפרחי ההדר יש 5 עלי כותרת, אבל בניגוד לעצים הורדניים העלים הלבנים צרים יותר והפרח דומה יותר לכוכב מאשר לעיגול. האבקנים בעלי ראש צהוב מזדקרים בצורה בולטת מתוך הפרח, והריח… הו, הריח!

עץ לימון פורח
עץ לימון פורח. צילום: צורית קארו

ועל אלה לא מברכים:

פריחה יפהפיה יש עכשיו גם בעצי הסרק הארץ ישראליים. אבל מברכים על פריחה של עצי פרי. לכן לא נברך על: צרורות הפרחים הסגולים של כליל החורש, הפירות הקטנים דמויי כד הפוך של הקטלב, הפרחים של עץ האֶדֶר, בעלי צבע ירקרק שמקשה לזהות אותם (שווה להתאמץ. פרחים מקסימים) ופרחי האקליפטוס הוורדרדים, בעלי האבקנים הארוכים.