מגלית
המגלית היא פרח צהוב קטן, אבל מה שמעניין בה הוא הסימטריה הייחודית שמזכירה צורה של פרפר. מה המטרה של הצורה הזו? ואיך היא קשורה בכלל למגל?

זכינו לשנה גשומה ומבורכת בשפע פרחים. עדיין לא ראיתי פרחים "חדשים", שלא רואים בכל שנה, אבל כל צמח מופיע בכמויות גדולות מהרגיל, וכך גם פרחים קטנים יכולים לקבל תשומת לב.

אחד הפרחים שראויים לתשומת לב מיוחדת, נקרא מגלית. הפרח הזה הוא אחד מעשרות מינים "צהובים" קטנים שמנקדים את שדותינו, ובין פחות מעשרה ה"צהובים המבריקים". אבל יש בו משהו שאין באף פרח אחר שאנחנו מכירים. הסתכלו בתמונה.

מגלית

סימטריה ייחודית

רוב הפרחים שאנחנו מכירים הם פרחים בעלי סימטריה מעגלית. בשפה המקצועית הם נקראים "פרח נכון". יש פרחים אחרים, שהם בעלי סימטריה פשוטה: אפשר לחצות אותם לשני חצאים שווים (כמו לוע הארי, טופח, אפונה ריחנית ועוד).

פרחים כאלה נקראים בשפה המקצועית בשם המעליב: "פרח לא נכון"….

לאיזו קטגוריה תכניסו את המגלית שלנו? התבוננו שוב בתמונה – או עדיף יותר שתחפשו ותמצאו בשדה פרח אמיתי. אפשר "לקפל" את הפרח פעמיים-לאורך שני צירי סימטריה – אורך ורוחב. כלומר, יש לו סימטריה פשוטה, אבל גם סימטריה סיבובית "בקטנה", כמו שיש למלבן. הסימטריה הייחודית יוצרת צורה שמזכירה פרפר.

פטנט למאביקים

כמו אצל כל הפרחים ובניגוד לדעתנו הגאה, כאילו כל מה שיש בעולם נברא להנאתנו בלבד, המבנה הזה לא מיועד ליופי, אלא להגדיל את סיכויי הרבייה של הצמח, וביתר דיוק – את סיכוי העברת האבקה מפרח אחד לפרח אחר.

המבנה של פרח המגלית כולל פטנט קטן, וכדי להבין אותו נדמה שוב את הפרח לפרפר:

לפרח ארבעה עלי כותרת. שני עלי הכותרת החיצוניים גדולים, ומהווים את "כנפי הפרפר". הם יוצרים משטח צבע שמושך את תשומת הלב של המאביקים. כל אחד משני עלי הכותרת הפנימיים מחולק לשלוש אונות: שתי האונות החיצוניות יוצרות את "מחושי הפרפר", והאונה האמצעית מקופלת פנימה, והופכת למיכל אבקה.

אונות האבקה

מיכל לאבקה? בשביל מה? לפרחים יש אבקנים, ואנחנו כבר מכירים היטב את המנגנון שבו חרק מתחכך באבקנים וקולט את האבקה. מה זה ועל מה זה מיכל לאבקה???

תיכף ננסה להסביר, אבל קודם בבקשה העיפו עוד מבט לתוך הפרח:

רואים את ה"מזרקה" היפה במרכז הפרח? זה עמוד העלי וסביבו אבקנים. העלים המקופלים שהזכרנו, נראים במבט ראשון כמו עוד שני אבקנים קצת יותר עבים וכפופים. אלה הן "אונות האבקה".

אונות האבקה נצמדות לאבקנים וקולטות לתוכן את גרגרי האבקה. אונות האבקה גם מפיצות ריח מתקתק. בני אדם צריכים להתאמץ כדי לחוש בו, אבל הדבורים מרגישות ובאות לבקר. בזמן הביקור הן מתלכלכות באבקה שמגיעה אליהן מאונות האבקה ולא ישירות מהאבקנים.

מסלול מכשולים

מה התועלת במנגנון המסובך הזה?

כל המערכת הזאת יוצרת מבוך מסובך שמקשה את הגישה לאבקה. כתוצאה מכך כנראה מגיעים לבקר בעיקר חרקים שהם יותר "מומחים" במגלית, ויעבירו את האבקה לפרחים מתאימים, ולא לצמחים אחרים. מסלול המכשולים בפרח בגדיל את מידת החיכוך באונות האבקה ומגדיל את כמות האבקה שהחרק ייקח ויעביר הלאה.

יש חוקרים שמייחסים את המנגנון לכך שהמגלית היא פרח חורפי, וייתכן שאונות האבקה שומרות על האבקה שלא תירטב בגשם או תעוף ברוח. חוקרים שלא מסכימים עם הדעה הזאת מצביעים על כך שהמגלית נסגרת כאשר תנאי מזג האוויר לא טובים, ולכן אין צורך במנגנון הגנה נוסף.

פרחי מגלית סגורים
פרחי המגלית נסגרים כאשר תנאי מזג האוויר לא טובים

נקודות שחורות – מנגנון הטעיה?

במחילה, תנו עוד מבט בפרח: רואים את הנקודות השחורות בבסיס עלי הכותרת? מה הן ומה תפקידן? פרחים לא מתקשטים סתם. מה התועלת שיש לצמח מהנקודות האלה?

החוקרים לא לגמרי בטוחים, אבל מציעים שאולי הנקודות השחורות האלה מושכות מאביקים "טיפשים" – כאלה שהנקודות מסקרנות אותם והם רוצים לבדוק מה יש שם בפנים, או כאלה שמאמינים שהנקודות השחורות הן צופנים המכילים צוף. הן לא… אבל עד שהחרק מבין שהוטעה הוא כבר לקח מהאבקה, ובשביל זה הזמנו אותו מהתחלה.

פרח מגלית עם נקודות שחורות על עלי הכותרת שלו
לא ברור מה מטרת הנקודות השחורות בעלי הכותרת, אבל יתכן שהן מיועדות להטעות מאביקים "טיפשים"

למה מגלית?

אני הייתי קוראת לה "פרפרית". אז למה קוראים לפרח "מגלית"?

על שם הפרי שצורתו הכפופה מזכירה מגל קציר, ואותו כמובן ניתן לראות רק אחרי הפריחה ולכן בדרך כלל מחמיצים אותו.

פרי של צמח המגלית
לפרי של המגלית יש צורה כפופה שמזכירה מגל קציר

זהירות, רעל

באתרי הלקטנים, אם הם בכלל מזכירים אותה, כתובה רק מילה אחת: "רעיל". אכן, גבעולי הצמח מכילים אלקלואידים, ובעבר הם שימשו להפקת חומר מרגיע, בעל השפעה שדומה לאופיום. זה אחד הרמזים או ההוכחות לכך שהצמח המעניין והמיוחד הזה קשור למשפחת הפרגים.