מולד הירח הנראה הוא הזמן שבו יש לירח צורת חרמש דקה. את המולד הזה ניתן לראות ממש באופק המערבי זמן קצר לאחר שקיעת השמש.

במובן מסויים גם הירח נמצא בטווח של 0-200 מטר מהבית שלנו. הוא מלווה אותנו בדרכנו ויש לו גם משמעות גדולה בנושאים הלכתיים, שלא נפרט עליהם כאן.

הפוסט הזה נכתב בחנוכה תשפ"ג, רגע לפני ראש חודש טבת. השבוע מולד הירח מתרחש בין יום שישי לשבת, הזדמנות להעיר את תשומת הלב ולהזמין אתכם לצפות במולד הירח.

ירח נולד

חשוב להדגיש, כי ההלכה לא מתייחסת למולד האסטרונומי – נקודת הזמן שבה, במהלך ההקפה סביב כדור הארץ, הירח נמצא בנקודה הקרובה ביותר לשמש. הרגע הזה פשוט אינו ניתן לצפיה, מפני שאז הירח כולו חשוך ואי אפשר לראות אותו.

אנחנו מתייחסים למולד הנראה – הפעם הראשונה שבה חלק זעיר מהירח כבר מואר וניתן להבחין בחרמש האור הדקיק. את המולד הזה ניתן לראות ממש באופק המערבי זמן קצר לאחר שקיעת השמש. אם לא תדייקו בלו“ז – פיספסתם את הרגע, כי הירח כבר שקע.

מולד הירח
מולד הירח. אפשר לראות עדיין את הצבעים הכתומים של שקיעת השמש. צילום: Mika-Pekka Markkanen, ויקיפדיה

מה זאת אומרת שקע? הרי זו רק תחילת הערב!

בניגוד למה שהתרגלנו לחשוב, הירח לא בהכרח זורח בלילה!
נכון שכמו השמש, גם הירח זורח במזרח, מגיע לשיא הגובה עם נטייה לדרום ושוקע במערב. הירח נראה בכל יום במשך 12-13 שעות, אבל לא תמיד בשעות הלילה. הוא זורח ושוקע כל יום 50 דקות יותר מאוחר מיום האתמול.

את טיולי הלילה מומלץ לעשות באמצע החודש לא רק בגלל הירח המלא, אלא גם (ואולי בעיקר) מפני שאז הירח אכן זורח בערך עם השקיעה ושוקע בערך בזריחת השמש, כך שהוא מאיר לאורך כל הלילה.

איך נראה מולד הירח?

לענייננו, ביום שבו נצפה מולד הירח (”נצפה“ במובן של: ניתן לצפות בו), זה קורה בדיוק כשהוא שוקע, זמן קצר אחרי שקיעת השמש.

בימים שלפני ואחרי מולד הירח, צורת חרמש הירח משתנה. ביום שישי – סוף החודש העברי – הקער בקשת הדקיקה של הירח פונה ימינה בשבת, תחילת החודש, הקער פונה שמאלה.
נתנו בהם סימנים: דמיינו כאילו חרמש הירח הוא החלק הקעור באותיות ג, ז. שימו לב לכיוון הקער באותיות האחיות: בסוף החודש: גומר , בתחילת החודש: זוכר.

איך אפשר לראות את מולד הירח?

כן, יש אפשרות לראות את רגע מולד הירח. אזהרת מסע: זה מאתגר. התכוננו נפשית ואל תהיו מתוסכלים. ברור שיצליחו בכך יותר מי שמתאמנים בתצפיות (די בתצפיות רגילות, ללא משקפות וטלסקופים).

אבל תמיד אפשר להתחיל:
מתי? מייד אחרי השקיעה, ובאותו כיוון של השקיעה. האתר של האגודה הישראלית לצפייה בירח החדש, משם לקוחות גם שאר ההנחיות לתצפית זו, מציין ש"הפעם צפויה ראייה מעניינת ביותר יחד עם כוכבי הלכת הפנימיים, נוגה וכוכב חמה" – אותם קל יחסית לזהות. שימו לב להנחיות שמאפשרות לכם להתכוונן בעזרת מדידת מרחקים באצבעות ואגרופים…