גב מים בסלע
כל כך הרבה דברים מתרחשים בטבע בשבוע שאחרי הגשם. במדור הפעם נסקור חלק מהפלאים שמתרחשים סביבנו בימים אלה של תחילת עונת הגשמים.

כל כך הרבה דברים מתרחשים בטבע בשבוע שאחרי הגשם, וכל אחד מהם ראוי למדור בפני עצמו. אבל השבוע הזה עובר ובורח, תופעות שהיו בולטות בו מסתיימות או מוחרשות על ידי תופעות חדשות. אז במדור הפעם רק נמהר לסקור חלק מהפלאים שמתרחשים סביבנו בימים אלה של תחילת עונת הגשמים.

נביטה

הנוף האפור שלנו משנה צבע ונראה כאילו מישהו משך עליו מכחול של צבע מים ירקרק. במבט מקרוב מליוני נבטים זעירים שנלחמים על זכותם להפוך לצמחים בוגרים. ספוילר: רובם יפסידו בתחרות. אבל המנצחים השורדים יהפכו לצמחים בוגרים שיכסו בסוף את השטח.

בשלב הנבט אפשר רק לנחש איזה צמח יתפתח. צורת הנבט נגזרת מצורת הזרע ואינה דומה לעלים בצמח הצעיר
שיתפתח בשלב ב. קל להבחין בין 2 סוגי נבטים: חד פסיגיים, כמו מיני העשב ודו פסיגיים, שהנבט שלהם הוא זוג עלעלים.

מאורות החולד

החולדים נמצאים שם כל השנה, אבל מנצלים את האדמה הרכה לחידוש המחילות. קבוצת תלוליות יכולה לרמוז על תוואי המנהרה. תלולית גדולה במיוחד רומזת על "קן" משפחתי.

מאורות חולד
מאורות חולד

חלזונות

רוב החלזונות שלנו ישנו את שנת הקיץ שלהם במאורות באדמה. עכשיו בבוא הגשם הם יוצאים החוצה לאכול ולהתרבות.

גבי מים

הם יהיו כאן בכל יום מימי הגשם, ובכל זאת עכשיו כשעדיין אין צמחיה שמסתירה אותם התופעה בולטת.

מי הגשם ממיסים בדרכם לאדמה פחמן דו חמצני, והופכים לחומצה. לא לדאוג, מדובר בריכוז נמוך מאד (המשקאות המוגזים שאתם שותים מכילים פחמן דו חמצני בריכוז הרבה יותר גדול). אבל כשהמים החומציים מתאספים בחור סלע הם מאכלים את הסלע לאט ובהתמדה, לכן ברבות החורפים חור קטן בסלע הופך לשלולית ובהמשך גם לגב.

גב מים בסלע
גב מים בסלע

העירית מצמיחה עלים לגובה

זה קורה כל כך מהר! לעירית יש באדמה מין פקעות שמכילה חומרי מזון אשר מאפשרים לה להתחיל בצמיחה מיד אחרי הגשם הראשון. עכשיו בטוח יש מים, אז למה לקחת סיכונים ולחכות להמשך החורף שאולי יפתיע לרעה?

עלים של עירית
עלים של עירית

עלי שלכת

הסתיו בארץ שונה מהסתיו הקלסי מהסרטים. רק חלק מהעצים עומדים בשלכת, ולא כולם עושים את זה באותו זמן. כאי לעקוב אחרי מגוון העצים, ולראות מתי כל אחד מהם מחליט שהגיע הזמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *