טורים מצויים
מרבדי הטורים המצויים הלבנים מופיעים בסוף החורף לצד הפריחה הצבעונית. ולמרות שלנו הם נראים קצת משעממים, בעצם יש להם מגוון צבעים שאיננו רואים.

למרות שהשדות כבר מנוקדים בפרחים צבעוניים, רוב המרחב עדיין רק חום, או ירוק במריחות צבע של עשבים וצמחים ירוקים נמוכים. והנה, בשדות החרושים ובתלמים שבין עצי הזית – שטיח לבן יפהפה. צריכים להתקרב מאד כדי להבחין ממה מורכב השטיח: פרחים לבנים קטנים, בעלי ארבעה עלי כותרת. ארבעה עלי כותרת סימטריים הם המאפיין העיקרי של משפחת המצליבים (המאפיין: פרחים ”דמויי צלב“).

פרח של טורים מצויים

במקום ובזמן שהוא יכול, הצמח מגיע עד לגובה ארבעים סנטימטרים, אבל עכשיו אצלנו הוא לא לוקח סיכון, וממהר לפרוח כבר בגובה נמוך בהרבה. בדרך כלל הפרחים מסודרים באשכולות קטנים, של מספר פרחים יחד. בלב כל פרח כתם צהוב (בפרח הצעיר) או סגול (בפרח הבוגר).

מה שמו? טוריים מצויים. מה זה טוריים? שני טורים. השמות שניתנו לרבים צמחים ממשפחת המצליבים מתארים את צורת הפרי. לרוב המצליבים יש פרי בצורת תרמיל ארוך (כמו אפונה או שעועית ירוקה , רק הרבה יותר דק ועם זרעים זעירים. כשתסתיים הפריחה ויתפתח התרמיל של הטוריים, נפתח אותו ונראה שהזרעים בו מסודרים לא בשורה אחת בזה אחר זה, אלא בשני טורים מקבילים-טוריים.

טורים מצויים עם תרמילים לאורך הגבעול

למה פרחים יוצרים שטיחים צבעוניים?

אנחנו רואים שפרחי הטוריים יוצרים שטיחים על פני שטח נרחב. למה? הסיבה העיקרית היא כנראה צורת ההאבקה שלהם. על מנת שיתפתח הפרי, צריכה אבקה לעבור מפרח לפרח. מי שמבצע את ההעברה הזאת שנקראת האבקה, אלה חרקים, ובעיקר דבורים.

מרבד של טורים מצויים וחרדל
מרבד פריחה של טוריים מצויים. מאחוריהם אפשר לראות את קרוב המשפחה הצהוב שלהם – החרדל.

ריכוזי הפריחה מעניקים לפרח שני יתרונות:

אחד – כל פרח הוא הרי קטנטן. אבל ביחד זהו צבע גדול ואיתן. לדבורים קל לזהות ממרחק כתם צבע גדול.

היתרון השני הוא במניעת בזבוז שעות עבודה של הדבורים. האבקה יעילה מתרחשת בתנאי שהדבורה מגיעה אל הפרח עם אבקה שנאספה מפרח בן אותו סוג. אם הדבורה תגיע אל פרח טוריים כשהיא עמוסה באבקה מפרחי חרדל, למשל, לא תתרחש הפרייה, וביקור הדבורה התבזבז לשווא. ואילו כאשר הדבורה מגיעה אל משטח שכולו פרחי טוריים, היא פשוט מדלגת מפרח לפרח, מפרח לפרח, ומאביקה את כולם ביעילות.

עם זאת, שטיחים גדולים של צמחים עלולים להזמין אוכלי עשב שיחסלו את השטיח וישמידו את כל אוכלוסיית הצמח.

איך נשמרים הפרחים מטורפים?

על מנת להישמר מפני אוכלי העשב למיניהם, החלקים הירוקים של הטוריים מכילים שמני חרדל חריפים. נסו לטעום את הגבעול או העלה, ותרגישו את הטעם המוכר לנו מבן דודו הצהוב, פרח החרדל. זה מועיל, חלקית. באמת יש בהמות שנמנעות מלאכול אותו, אבל בני האדם דווקא החליטו שהטעם אקזוטי, והם אוספים צמחי טוריים למאכל – חיים לסלט או קצוצים ומבושלים בקציצות. גם מחקרים משבחים אותו על הפוטנציאל הבריאותי שלו.

הטוריים הוא אכן תרופה. ברפואה העממית, יש לו שימושים מגוונים, כמו לעוד צמחים בעלי ריח וטעם שנויים במחלוקת. עם זה, בגלל ריכוז החומרים שיש בו, שימו כוכבית אזהרה ובידקו היטב כמו שקוראים את חוברת ההזהרות שבקופסת התרופות, שמא אכילתו תזיק לכם.

צבע לבן? לא בדיוק

עסקנו הרבה בחשיבות של הדבורים להאבקה של הטוריים. לצורך משיכת הדבורים, האם לא יותר הגיוני היה להעניק לפרח צבע יותר מרגש מאשר לבן?

בהחלט כן, וזה מה שהפרחים ה"לבנים" עושים.

טווח ראיית הצבעים של הדבורים שונה משלנו. דבורים לא ממש רואות את הצבע האדום, אבל בצד השני של הספקטרום הן רואות טווח מרשים של צבעים שמכיוון שאנחנו לא רואים אותם אנחנו קוראים להם בשם המעליב "אולטרה סגול", וכוללים תחת שם אחד את כל מה שהוא מעבר לצבע הסגול.

בעינינו אולטרה סגול הוא צבע אחד שמתאים לריקודים בשבת ארגון… אבל עבור הדבורים מדובר במגוון צבעים! מחקרים הראו שדבורים מאבדות עניין בחיפוש מזון אם הוא אינו כולל צבעים מאזור האולטרה סגול.

לראיית אור UV יש עבור הדבורים יתרון חשוב נוסף: זהו צבע שחודר מבעד לכיסוי עננים, ומאפשר לדבורים למצוא מזון גם בימים אפורים שבהם השמים מכוסים עננים.

כנראה שבנוסף לשירותי ההאבקה הפרחים מרוויחים עוד משהו מהשימוש בצבעי UV: כמו תכשירי ההגנה, גם הצבעים האלה מספקים לצמח הגנה מקרינת UV מזיקה.