רב רגל שחור
רב רגל שחור הוא יצור ייחודי לאזור שלנו. הוא לא פופולרי במיוחד, אולי בגלל הדמיון לנחש, אבל בניגוד לנחש יש לו רק שלד חיצוני, וגם... הרבה רגליים.

הפעם אחרוג ממנהגי ואתרחק מעבר לטווח ה-200 מטר. הסיבה: בקשת קהל המבקרים (טוב…מבקרת אחת…) באתר העתיקות של סוסיא, להתייחס למלך האתר: רב רגל שחור. היצור שורץ בהמוניו באתר, ומשום מה מדיר את עשרות רגליו מסוסיא החדשה, מרחק של פחות משני קילומטרים בקו אוויר.

לרב רגל השחור אין כנראה אוהדים רבים. איך אני יודעת? מפני שלא מצאתי ולו אתר אחד שיתייחס אליו כיצור חי ומעניין אבל מצאתי אותו בהמון אתרי הדברה. אני לא עוסקת בהדברה, ולכן אשתדל לנקות את העויינות מתוך המידע ואולי נצליח להתפעל יחד מפלא הבריאה הזה.

מי אתה, רב רגל שחור?

ובכן, זה לא חרק ולא שום סוג של ג‘וק (לג‘וקים כמו לשאר החרקים יש שש רגליים), אבל יש קשר: כמו החרקים גם הוא שייך למחלקת פרוקי הרגליים.

תרגום השם הלטיני שלו הוא: "רב רגל סורי". למי שלא יודע – סוריה זו ארץ ישראל הגדולה, שמתחילה בסוריה ונגמרת במצרים, כמו שכתוב בתורה. כן, רב הרגל שלנו ייחודי לארץ הקודש.

אפשר להבין את הדחיה ממנו מצד שונאי הנחשים, אבל זה ממש לא נחש. לנחש יש שלד, ואילו לפרוקי הרגליים יש רק שלד חיצוני. במקרה של הרב רגל, השלד החיצוני בנוי טבעות טבעות. יש המון טבעות כאלה ובכל אחת מהן שני רגליים. אגב, גם לנדל יש הרבה רגליים, אבל רק זוג רגליים אחד בכל מפרק, כך שבתחרות בין נדל לרב רגל באותו אורך, הרב רגל מנצח במספר רגליים…

כמה רגליים יש לרב רגל?

תלוי. יש הרבה רבי רגל בעולם, אבל שלנו הוא אחד הגדולים (לא הכי גדול). רב רגל צעיר בוקע מהביצה עם שישה מפרקים בגופו. מספר הטבעות גדל עם השנים, ורב רגל יכול לחיות בטבע 9-11 שנים. רב רגל בשיאו הוא באורך 15 סנטימטר, ובחישוב של חמש זוגות רגליים בכל סנטימטר, יש  לו כ-150 רגליים! ואגב, כל רגל פועלת בנפרד, עם מערכת שרירים משלה.

שאלת השאלות: איך מנהלים כל כך הרבה רגלים? איך הן לא מסתבכות זו בזו? מה מנגנון התיאום?

אני מציעה לכם ללכת במיוחד לאתר ולצפות ברב רגל בשעת הילוכו. זה מנגנון מדהים: ההליכה שלו דומה לתנועה של גל: כל זוג רגליים נעה שניונת אחרי הזוג שלפניו ושניונת לפני זה שאחריו. זה מונע מהרגליים להתנגש ולהסתבך. אולי זו תנועה קצת איטית, אבל יעילה מאד, ומאפשרת להם להתקדם גם מתחת לאדמה. אגב, בגלל שיש המון רגליים, אם כל מאה הרגליים היו מחכות בתור לזוז, ההליכה היתה איטית מאד. לכן בכל רגע נתון נראה כמה גלים של תנועה זה אחר זה.

הילחם או התפתל

אחד הגורמים לדחייה של אנשים רבים היא צורת ההתגוננות שלו: אם תרימו אותו מהאדמה הוא יפריש מנקבוביות בגופו נוזל כהה ומסריח. "איכס! הוא עשה פיפי!". לא, זה לא שתן, אלא הפרשה יחודית דוחה בכוונה, כדי לגרום למי שתפס אותו – אדם או ציפור – לזרוק אותו. זה בסדר, נפילה לא תגרום נזק תודות לקשיחות של השלד החיצוני . מה שכן, צריכים להגיד שהחומר הזה רעיל, ואם הטורף שתפס אותו ינסה גם לטעום – הוא יינזק.

עוד לפני שתתפסו אותו, ברגע שיחוש בסכנה הוא מתפתל בספיראלה – ראש בפנים ושאר הגוף מקיף אותו בטבעות. הרגליים של כל מעגל אוחזות בשלד (שריון) שבמעגל הפנימי יותר. התוצאה דומה לקונכיה שטוחה. זוהי צורת הגנה ששומרת בעיקר על הראש.

רב רגל שחור מגולגל לספירלה
רב רגל שחור מגן על עצמו באמצעות השתבללות. צילום: איתן פרמן, ויקימדיה

מה אוכל הרב רגל?

הרב רגל הוא צמחוני, ואפילו פחות מזה: עיקר התזונה שלו הוא כל מיני רקבוביות. זה מסביר את אהבתו לאזור המערות באתר, סביבה לחה יחסית ולכן יש בה הרבה רקבובית לאכול.

רב רגל לבן – יש דבר כזה?

"ראיתי רב רגל לבן!" – חי? –"לא, מת"… אין רב רגל שחור שהוא לבן. השלד החיצוני עמיד מאד, ולכן לאחר שהרב רגל מת, גופו החיצוני נשאר ללא פגע לאורך זמן, ונראה כאילו היצור רק הלך לישון. מה שכן, בשמש השלד דוהה, ועם הזמן כמעט מלבין. בשלב הזה יש גם סיכוי של התפוררות ולא נראה רב רגל שלם לבן, אלא רק כמה חוליות.