עננים
הסתיו מביא איתו עננים יפהפיים, צמריריים, במאה גוונים של אפור ומשחקים מפעימים עם אור השמש. בפוסט הזה נתבונן בענני החורף ונכיר אותם.

מה, לפי דעתכם, משקלו של ענן? צודקים. צריכים לומר ענן באיזה גודל. אז: כמה לפי דעתכם שוקל ענן בגודל של בריכת השחיה שלנו? רמז: כל המים בבריכת שחיה חצי אולימפית שוקלים בערך 92 טון (כל קוב טון אחד). הרמז רק בילבל אתכם. ענן בגודל בריכה כזו שוקל פחות מחצי קילוגרם! מטר מעוקב של ענן שוקל רק 5 גרמים. זו לא טעות דפוס. 5 גרם! (לשם עוד השוואה: מטר מעוקב של אוויר שוקל יותר מקילוגרם). זה מסביר לכם איך עננים גדושים במים יכולים לשוט בקלילות כזאת בשמים.

אבל עננים גדולים מאד, כמו ענני קומולונימבוס שמחוללים סופות רעמים, יכולים להגיע לגובה של עשרה ק"מ מהבסיס עד לצמרת, ולהשתרע על פני מרחק דומה לרוחב. במימדים כאלה אנחנו לא מדברים על מטר מעוקב אחד אלא על מספר אסטרונומי של מטרים מעוקבים, ועל משקל מטורף של כמה מליוני טונות.

הקיץ אצלנו מאופיין בימים רבים של שמים בהירים כמעט ללא ענן. חילופי העונות מתבטאים בהופעה פתאומית של עננים יפהפיים, צמריריים, במאה גוונים של אפור ומשחקים מפעימים עם אור השמש, במיוחד בשעת שקיעה.

במדור הקצר הזה לא נספר איך נצר ענן או מדוע יורד (או לא יורד) גשם. גם נתעלם לחלוטים מכל ענני הקיץ. ניהנה מתמונות של עננים, ונתבונן קצת יותר לעומק בענני החורף.

קומולוס

העננים המפורסמים ביותר הם אלה ש"בצורת ענן". אלה העננים מהציורים, לבנים למעלה, כהים למטה. השמנמנים הצמריריים האלה נקראים במדעית קומולוס, ובשם העממי: "ענני כבשה"- אין צורך להסביר מדוע. עננים כאלה מבשרים את הסתיו, מפני שהם "עושים רוח" אבל לא מורידים גשם. הם מתפתחים בבוקר, גדלים במהלך היום ובדרך כלל מתפזרים ונעלמים לקראת הערב. אבל הם מספיק צפופים כדי להסתיר את אור השמש. לכן וכשהם עוברים מול השמש הם מסתירים אותה, וכך נראית התופעה של "האור בשולי הענן" כמו בשיר של לאה גולדברג.

ענני קומולוס. צילום: PiccoloNamek, ויקיפדיה

אלטוקומולוס

אם בשמים מתפתח עדר של "כבשים קטנטנות", אלה ענני "אלטוקומולוס", ובעברית "ענני גלים", מפני שהם מזכירים למישהו את קצף הגלים. גם עננים אלה לא מביאים את הגשם, אבל הם מבשרים את בואו הקרוב של מזג אוויר גשום וסוער.

ענני אלטוקומולוס
ענני אלטוקומולוס

נימבוסטרטוס

ענני החורף האמיתיים, אלה שמורידים גשם, לא מצטלמים כל כך יפה כמו האחרים. דווקא מפני שהם עמוסי מים, הם מעובים יותר, לא כל כך מתפרקים לגוונים ושומרים על רצף אחיד. בעברית קוראים להם "ענני גשם", ובמדעית: נימבוסטרטוס. ענני הגשם הם עננים נמוכים. כמה נמוכים? את התשובה יודע כל מי שנסע בחורף בתוך ערפל סמיך, שהוא למעשה ענן נמוך.

ענני נימבוסטרטוס. צילום: Saperaud~commonswiki, ויקיפדיה

קומולונימבוס

סוג נוסף של ענן חורף הוא הקומולונימבוס – ענן סופות הברקים והברד. עוד לפני שמתחילות סופות הבקרים הענן הזה מפחיד: הוא מאוד דחוס וכבד וכשהוא נכנס לשמים זה נראה כאילו מגדל אפל רחב נוסע בשמים.

ענני קומולונימבוס. צילום: John Kerstholt, ויקיפדיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *